خبرهای داخلی

ادامۀ ماموریت ناتو در افغانستان در گرو مذاکرات صلح با طالبان

ینز ستولتنبرگ، سرمنشی ناتو گفته است که آیندۀ ماموریت نظامی این پیمان در افغانستان وابسته به نتایج مذاکرات صلح با طالبان است.

به نقل از صدای امریکا ، هم‌اکنون حدود ۱۶ هزار سرباز خارجی ، ۱۴ هزار سرباز امریکایی و ۲۰۰۰ سرباز دیگر کشورهای عضو ناتو  در چارچوب ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان سرگرم مشاورت، آموزش و معاونت قوای امنیتی و دفاعی افغان اند.
ظرف ماه‌های اخیر، نمایندگان طالبان و امریکا بر سر خروج این سربازان از افغانستان مذاکرات طولانی داشتند.
روز سه شنبه، در پایان پنجمین دور گفتگوهای طالبان و امریکا در قطر که ۱۶ روز طول کشید، هر دو جانب اعلام کردند که روی مسوده‌ یی به توافق رسیده اند که شامل خروج سربازان خارجی از افغانستان می‌شود.
زلمی خلیلزاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان گفت: که پس از نهایی شدن این مسوده، دور بعدی مذاکرات آغاز خواهد شد که روی مذاکرات بین‌الافغانی و برقراری یک آتش‌بس سراسری تمرکز خواهد داشت.
با این حال، سرمنشی سازمان ملل متحد که روز پنجشنبه در مقر پیمان ناتو در بروکسل با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که هنوز برای رسیدن به توافق نهایی میان طالبان و امریکا، به زمان بیشتری نیاز است.
دراین حال  ستولتنبرگ سرمنشی ناتو گفت “میزان حضور نظامی ناتو در آینده بیشتر وابسته به نتایج این گفتگوها است. هنوز برای پیشبینی نتایج این گفتگوها بسیار زود است. هنوز تا نهایی شدن توافقات صلح، کارهای زیادی باید انجام شود.”
مقامات امریکایی گفته اند که در صورت نهایی شدن توافقات با طالبان، حاضر اند به کاهش و یا هم پایان دادن حضور نظامی خود در افغانستان اقدام کنند.
درحال حاضر، سربازان خارجی مربوط به سایر کشورهای عضو ناتو در افغانستان، برای پیشبرد ماموریت شان به همکاری لوژستیکی و نیز حمایت نیروهای هوایی امریکا نیاز دارند.
با این حال، سرمنشی ناتو تأکید کرده است که تصمیم گیری در مورد آیندۀ حضور نظامی در افغانستان، در هماهنگی کامل با امریکا صورت خواهد گرفت.
برخی گزارش‌ها، حاکی است که از سال ۲۰۰۱ تا حالا ۳۵۶۱ سرباز خارجی در افغانستان کشته شده اند که ۲۴۱۹ نفر آنان سربازان امریکایی بودند.

نظر بدهید