خبرهای داخلی

صلح امریکا و طالبان

بر اساس گفته های زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجۀ آمریکا برای مذاکرات صلح با طالبان می گوید که کار های زیاد مانده است که باید انجام شود.

در حالی که طالبان از توافق با امریکا روی خروج نظامیان امریکایی از افغانستان سخن می گویند،  زلمی خلیلزاد نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجه امریکا برای افغانستان می گوید توافق روی صلح مهم است نه خروج نظامیان ..
طالبان که به جای مذاکره با حکومت افغانستان ٬ دیدار با نماینده ویژه امریکا را ترجیع دادند٬ چهار دور مذاکره با زلمی خلیلزاد را پر دستآورد برای خود می دانند و شعار کامیابی را در صحنه سیاسی سر داده اند.
اما زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در برابر این ذوق زدگی های طالبان پاسخ گفت و تأکید کرده است  که برای امریکا توافق روی صلح اولویت دارد نه خروج نظامیان از افغانستان .
خلیزاد در نشستی که دو روز قبل در انستیتوت صلح امریکا (یو.اس.آی.پی) برگزار شده بود، یاد آور شد که در گفت‌وگوهای صلح امریکا با طالبان رسیدن به یک توافق صلح اولویت دارد، نه خروج نظامیان امریکایی از افغانستان.
او تاکید دارد اگر روی روند صلح توافق شود و امریکا اطمینان یابد که افغانستان بار دیگر به پایگاه‌ هراس افگنان تبدیل نمی‌شود، نظامیان خود را از افغانستان خارج خواهد کرد.
او می‌افزاید، کارهای زیادی مانده است که باید انجام شود؛ اما امریکا امیدوار است که افغانستان بتواند پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ٬با طالبان به توافق برسد.
خلیلزاد در این نشست می‌افزاید، که پاکستان ملا عبدالغنی برادر را به درخواست او آزاد کرده است و ملا برادر بیشتر از دیگر اعضای گروه طالبان طرفدار صلح در افغانستان است.
به گفتۀ نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان، پاکستان در گذشته در روند صلح افغانستان نقش مثبت ایفا نکرده بود اما این کشور به تازگی رویکرد خود در مورد صلح افغانستان را تغییر داده است که آزادی ملا عبدالغنی برادر از نشانه‌های آن است.
خلیلزاد می‌گوید که برقراری صلح در افغانستان به نفع پاکستان است و اگر صلح در افغانستان برقرار شود روابط امریکا با پاکستان نیز بهبود خواهد یافت.
او تاکید داردکه  مشکل افغانستان ریشه درمسایل  منطقه یی دارد و می‌گوید که برای حل مشکل افغانستان، باید روی یک طرح منطقه‌یی کار شود و کشورهای منطقه نیز در این راستا همکاری کند.
ملا عبدالغنی برادر که زمانی ٬بعد از ملا عمر سردسته طالبان شخص شماره دوم طالبان پنداشته می شد اضافه از نه سال در بند استخبارات نظامیان پاکستانی بود و حدود یک ماه قبل آزاد شد و به عنوان رییس دفتر غیر رسمی طالبان در دوحه تعیین شد .
ملا برادر به دلیل تمایل گفت وگو با حکومت حامد کرزی ٬ نه سال قبل از شهر کراچی پاکستان بازداشت شده بود .
با آنکه حرف از گماشتن او به عنوان رییس دفتر طالبان در دوحه است و برای اجرای امور این دفتر ٬ در دوحه بسر می برد مگر اخباری وجود دارد که ملاغنی دچار مشکلات روانی است و خانواده او همچنان در پاکستان باقی مانده است  و با وجود آنکه رییس دفتر دوحه است مگر شیرمحمد عباس ستانکزی ریاست هیئت ده نفری طالبان را درنشست  مسکو به عهده داشت این نشان می دهد که ملا غنی صلاحیت های لازم در دفتر طالبان را به دست نیاورده است .
شماری از تحلیلگران به این باور اند که رهایی ملا برادر می‌تواند روند گفت ‌وگوهای صلح با طالبان را سرعت بخشد. اما این کار در سایه نظارت سازمان های استخباراتی پاکستان مشکل خود را دارد.
این آگاهان همچنان می گویند که گفته های خلیلزاد یک پیام روشن برای طالبان دارد آن این که اول به صلح تن دهید و بعد حرف از خروج نظامیان امریکایی را مطرح کنید .
این آگاهان می گویند که مقامات امریکایی گفته اند که وعده های طالبان خشک و بی مزه است و تضمین برای اجرایی شدن آن وجود ندارد و امریکا تا زمانی که از آینده با ثبات افغانستان مطمین نشود مساله خروج نظامیان از افغانستان یک بحث اولی نخواهد بود.