خبرهای خارجی

وزیر امور خارجه پاکستان : مذاکرات امریکا و طالبان پیشرفت داشته است

شاه محمود قریشی، وزیر  امور خارجۀ پاکستان گفته است که در مذاکرات جاری میان نمایندگان ایالات متحده امریکا و اعضای گروه طالبان در قطر “پیشرفت‌” حاصل شده است.
به گزارش آژانس باختر به نقل از صدای امریکا ، تازه‌ترین دور مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه، پس از ۱۶ روز گفت وگو در پشت درهای بسته، دیروز  به پایان رسید. زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان در بیش از دو هفتۀ گذشته سرگرم مذاکرات با نمایندگان طالبان در قطر بود.
زلمی خلیلزاد، فرستاده امریکا برای صلح افغانستان گفت که در این مذاکرات “پیشرفت‌های واقعی” به دست آمده است. خلیلزاد در چهار توییت پیهم در مورد گفت وگوهای اخیر خود با طالبان معلومات داد و نگاشته است “توافق صلح مسلتزم چهار موضوع است: تضمین از مبارزه بر ضد دهشت افگنی، خروج قوای خارجی از افغانستان ، گفت وگوهای بین الافغانی و آتش بس فراگیر”.
نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان نوشته است که پیش نویس توافق در مورد “خروج سربازان خارجی از افغانستان و تضمین این‌که هیچ گروهی از خاک افغانستان علیه کشور دیگری استفاده نخواهد کرد” تهیه شده است. او گفته است که پس از نهایی شدن این پیشنویس، کار روی چگونگی مذاکرات بین‌الافغانی و نیز دست یافتن به یک آتش‌بس فراگیر آغاز خواهد شد.
تا حالا جزییات اندک این نشست که بیش از حد انتظار که به درازا کشید، به بیرون درز نکرده است؛ با این حال وزیر  امورخارجۀ پاکستان از پیشرفت‌ها در این نشست خبر می‌دهد.
قریشی دیروز در کنفرانس خبری با همتای آلمانی‌اش در اسلام‌آباد گفت “پاکستان همه طرف‌های افغانستان را ترغیب کرده است تا با هم بنشینند و گفت وگوی هدفمند بین الافغانی داشته باشند”.
با آنکه حکومت افغانستان و جامعۀ جهانی به گفت وگوهای بین الافغانی یا به عبارۀ دیگر مذاکرات مستقیم طالبان با حکومت افغانستان تاکید می‌کنند، گروه طالبان تا کنون از تماس رو در رو با نمایندگان حکومت افغانستان ابا ورزیده است.

نظر بدهید