خبرهای خارجی

اعلام نتایج ابتدائی انتخابات میاندوره‌ای کانگرس امریکا

انتخابات میان ‌دوره‌ای کنگره آمریکا دیروز سه‌شنبه برگزار شد و بر اساس آخرین نتایج اعلام شده، حزب دموکرات موفق شد با کسب اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان اکثریت را در این نهاد قانونگذاری به دست بگیرد و سنای آمریکا همچنان در دست جمهوریخواهان باقی ماند.
مجلس نمایندگان آمریکا ۴۳۵ عضو دارد که تا پیش از انتخابات دیروز، جمهوریخواهان با ۲۳۵ کرسی، اکثریت را در دست خود داشتند. هر حزب برای کنترل مجلس باید حداقل ۲۱۸ کرسی داشته باشد، و دموکرات‌ها باید برای اکثریت شدن باید دست کم ۲۳ کرسی جمهوریخواهان را می‌گرفتند. رسانه های آمریکایی می گویند دموکرات ها اکثریت در مجلس نمایندگان را از آن خود کردند.
ساعتی بعد از اعلام نتایج اولیه پرزیدنت ترامپ در تماس به نانسی پلوسی از رهبران دموکرات ها به او تبریک گفت. او خواستار همکاری دو حزبی برای حل مشکلات در آمریکا شد.
رئیس جمهور آمریکا در توئیت هایی به جمهوریخواهان موفق در انتخابات نیز تبریک گفت.
در انتخابات سه شنبه، نامزدهای هر دو حزب عمده سیاسی آمریکا همچنین برای کسب ۳۵ کرسی سنا رقابت کردند. مجلس سنا ۱۰۰ نماینده دارد، که جمهوریخواهان با ۵۱ سناتور در اکثریت بودند و حزب دموکرات‌‌ باید دست کم ۲ کرسی را از رقیب جمهوریخواه می‌گرفت تا اکثریت را از آن خود کند. با این حال تا صبح امروزچهارشنبه ، جمهوریخواهان پنجاه کرسی سنا را حفظ کردند. با توجه به اینکه اگر رای گیری برابر باشد، معاون رئیس جمهوری به جمهوریخواهان رای می دهد، سنا در دست جمهوریخواهان باقی ماند.
جمهوریخواهان از سال ۲۰۱۱ اکثریت مجلس نمایندگان و از سال ۲۰۱۵ اکثریت سنا را در دست داشتند و از ماه جنوری ۲۰۱۷ نیز دولت فدرال را در دست گرفتند. دموکرات‌‌ها در دو سال نخست دولت باراک اوباما در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰، علاوه بر دولت فدرال، کنترل دو مجلس را در دست داشتند.
رأی دهندگان آمریکایی در ۳۶ ایالت برای انتخاب والیان به پای صندوق‌های رأی رفتند. پیروزی در انتخابات ایالتی جهت پیشبرد یا مقابله با قوانین دولت فدرال حائز اهمیت است و در عین حال به حزب پیروز فرصت می‌دهد در آن ایالت برای انتخابات ریاست جمهوری دو سال بعد آماده شود.