صحت

نشست دکتوران نسایی، ولادی و اطفال با خانم اول تدویر یافت

نشست دکتوران نسایی ولادی و اطفال با خانم اول به هدف مطرح نمودن مشکلات نسایی و ولادی؛ فعالیت‌ها؛ چالش‌ها و راه‌حل‌های آن در افغانستان در ارگ ریاست‌جمهوری تدویر یافت.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، این نشست با اشتراک ده‌ها تن از دکتوران نسایی – ولادی با هماهنگی انجمن دکتوران نسایی- ولادی  دایر شد که در آن درباره نقش دکتوران زن در صحت باروری، آمار بلند سرطان ثدیه نزد خانم‌ها، معضلات نسایی و راه‌حل‌های آن بحث گردید.
رولا بی‌بی‌گل غنی، خانم اول، فعالیت‌های دکتوران افغان را در راستای کاهش مرگ و میر مادران قابل قدر دانست و گفت که دکتوران نسایی – ولادی که یک صنف مسلکی توانمند هستند باید به توانایی‌های خویش باورمند بوده و در رفع کاستی‌های خود پیشقدم باشند.
در این نشست، بهبود وضعیت و کاهش واقعات مرگ و میر مادران و نوزاد؛ دفاع از حقوق مسلکی دکتوران نسایی – ولادی، ارتقاء ظرفیت مسلکی دکتوران نسایی – ولادی، تأمین روابط و تشریک مساعی با سازمان‌ها و انجمن‌های ملی و بین‌المللی، مؤسسات تعلیمی و تحصیلی به منظور حمایت و همکاری در قسمت تطبیق پالیسی‌ها و استراتیژی پلان ریاست صحت مادر و نوزاد و نوجوانان و عرضه خدمات صحی باکیفیت برای مادران و نوزادان و اطفال از مهم‌ترین فعالیت‌های این دکتوران گفته شد.
اشتراک‌کنندگان گفتند که شماری از شفاخانه‌های دولتی و غیردولتی به خاطر جذب آنان توجه لازم را انجام نمی‌دهند و به همین دلیل به مریضان نسایی – ولادی به صورت درست رسیدگی نمی‌شود.
به گفته دکتوران با وجود آنکه نمی‌توان از ایجاد سرطان ثدیه جلوگیری کرد ولی با تشخیص زودرس و به موقع، شانس بیشتری برای درمان موفقیت‌آمیز این بیماری وجود دارد. معلومات به دست آمده، نشان‌دهنده این است که هنوز هم وفیات زنان مبتلا به سرطان ثدیه به علت مراجعه دیرهنگام، نسبت به کشورهای منطقه چندین برابر بیش‌تر است.