تکنالوژی

کاغذ ضد آتش در چین ساخته شد

محققان چینی با کمک تکنالوژی نانو و استفاده از مواد غیر ارگانیک، موفق به تولید نوعی کاغذ شده اند که در برابر آتش مقاوم است.
به گزارش سایت خبری ایرنا، نظریه ساخت چنین کاغذی بر اساس گزارش روز جمعه روزنامه چاینا ارگ آتش سوزی بزرگ سال 2015 کتابخانه روسیه بود.
در این آتش سوزی که در بزرگترین کتابخانه پوهنتون روسیه رخ داد باعث شد تا حداقل یک میلیون نسخه کتاب در آتش به خاکستر تبدیل شود و ابعاد این حادثه آنقدر بزرگ بود که از آن با عنوان «چرنوبیل فرهنگی» یاد می شود.
این موضوع باعث شد تا محققان موسسه سرامیک شانگهای وابسته به آکادمی علوم چین که از قبل در فکر ساخت چنین کاغذی بودند در کار خود جدیت بیشتری به خرج دهند و در نهایت کاغذی را تولید کنند که گفته می شود در برابر آتش مقاومت خوبی دارد.
آنها بر این باورند که اسناد و مدارک تاریخی و کهن، فرهنگ بشریت را در گذشته و آینده نمایندگی می کند و باید از آنها به خوبی محافظت کرد.
سرمایه گذاری برای این تحقق را آکادمی علوم چین انجام داده است و هدف اصلی آن جلوگیری از نابودی اسناد قدیمی مرتبط با فرهنگ بشر بوده است.
محققانی که در این کار شرکت داشته اند، گفته اند با ترکیبی از مواد موجود و جدید و همچنان بالا بردن مقاومت کاغذ موفق شده اند آن را در برابر آتش مقاوم کنند.
به گفته کارشناسان چینی، برخی از مواد بکار رفته در این کاغذ غیر ارگانیک است و در برابر آب نیز مقاومت نشان می دهد و کاغذ را ضد آب و ضد آتش می کند.
گزارش حاکی است، اصولاً کاغذها از فیبرهای گیاهی تهیه می شود اما دانشمندان چین چون آن را در برابر آب و آتش مقاوم ندیده اند، از موادی برای هیدرو اکسید کردن کاغذ استفاده کرده اند.