خبرهای خارجی

تبصرۀ هفته‌نامه نیویارک در مورد پناه دادن تروریستان توسط پاکستان

هفته‌نامه امریکایی نیویارکر در یک مطلب از تلاش‎های چند سال اخیر مقام‎های امریکایی که هدف آن تشویق پاکستان برای جلوگیری از گروه‎های تروریستی بود، یادآوری کرده‎است.
نشریه می‎نویسد دونالد رامسفیلد وزیر دفاع پیشین امریکا ۱۳ سال قبل در جریان سفر به پاکستان یک لیست از تروریستان را به پرویز مشرف که در آن زمان رئیس جمهور پاکستان بود سپرد و برایش گفت، جورج دبلیو بوش بسیار متأسف است که بسیاری از تروریستانِ شامل این لیست در پاکستان مستقر اند.
بوش در آن زمان رئیس جمهور امریکا بود.
نشریه از یک مقام امریکایی که از این جریان‎ها آگاهی دارد نقل کرده که می‎گوید، «آی اس آی» اداره استخبارات پاکستان بر ضد گروه‎های تروریستی به‌شمول شبکه القاعده و طالبان پاکستانی اقداماتی را روی دست گرفت، اما برعکس به حمایت از شبکه حقانی و گروه‎های جهادی ضد هند ادامه داد.
نیویارکر از دو تلاش دیگر نیز یادآوری کرده می‎افزاید، مقام‎های امریکایی از پاکستان خواهان اقدامات بر ضد تروریستان خاص شده بودند، اما به نوشته نیویارکر تلاش در این راستا نتیجۀ به دنبال نداشت.
در مطلب این نشریه آمده‎است که در یک مورد رئیس پیشین اداره استخبارات مرکزی امریکا یا «سی آی اِی» یک لیست شماری از تروریستان را به این امید با خود به پاکستان برده بود که اسلام‌آباد علیه آن‎ها اقدام کند.
به نوشته نیویارکر، جیمز متیس وزیر دفاع امریکا نیز در این اواخر تلاش مشابه را به خرچ داد.
یک مأمور پیشین اداره استخبارات امریکا به نشریه نیویارکر گفته‎است، ما طی ۱۵ سال گذشته همین یک خواست را مطرح می‎کردیم و آن این‎که پاکستان باید بر ضد تروریستان اقدام کند و پناه‎گاه‎های آنان را از بین ببرد.
نیویارکر در اخیر می‎نویسد، تا زمانی‎که اعضای طالبان و شبکه حقانی در پاکستان آزاد گشت و گذار کنند و در آن کشور پناه‌گاه‎های شان موجود باشد، هیچ‌گاه به گفت‌وگوهای صلح با حکومت افغانستان حاضر نخواهند شد.