اقتصادی

رئیس‌جمهورغنی: هدف ما این است تا افغانستان را در بخش صنعت، از کشور واردکننده به صادرکننده بدل کنیم

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، فابریکۀ ذوب آهن خان استیل را رسماً افتتاح کرد و از سکتور خصوصی به ویژه مسوولین فابریکۀ مذکور به‌خاطر سرمایه‌گذاری شان، قدردانی نمود.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر خبر داد،در مراسم افتتاح فابریکۀ “خان ستیل” که در پارک های صنعتی کابل برگزار گردیده بود، رئیس‌جمهور کشور گفت: امروز یکی از آرزوهایم که داشتن فابریکۀ استندرد ذوب آهن در افغانستان بود، برآورده شد. وی خطاب به مسوولین فابریکۀ خان ستیل گفت که شما با این سرمایه‌گذاری، دَین ملی و اسلامی تان را بجا کردید.
رئیس‌جمهور کشور تأکید کرد که باید چنین سرمایه‌گذاری‌ها را ملی بدانیم و در حفظ و حمایت از فابریکات و سرمایه‌گذاران، کوشا باشیم.
وی افزود که با سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی در بخش‌های مختلف، کار و اشتغال بیشتر فراهم می‌شود.
رئیس‌جمهور غنی بیان داشت که در کنار مشکلات، دستاوردهای بزرگی در عرصۀ سرمایه‌گذاری نیز داریم و من از سرمایه‌گذاران به‌خاطر داشتن تعهد و احساس ملی شان، از آنان قدردانی می‌نمایم.
رئیس‌جمهور با تأکید بیان نمود که هدف اساسی ما تنها افزایش عایدات نیست، بلکه افزایش تولیدات می‌باشد. وی اطمینان داد که حکومت با تمام توان در خدمت سکتور خصوصی خواهد بود و از طرح‌های سرمایه‌گذاری حمایت همه‌جانبه می‌نماید.
رئیس‌جمهور غنی گفت که شورای عالی اقتصادی به‌منظور رفع مشکلات سکتور خصوصی ایجاد شده است و وسیلۀ حل مشکلات سرمایه‌گذاران می‌باشد که دراین مورد راه های حل مناسبی را برای تقویت طرح‌های اقتصادی جستجو می‌نماید.
رئیس‌جمهور تصریح داشت که هدف ما این است تا افغانستان را در بخش صنعت، از کشور واردکننده به صادر کننده بدل نماییم. وی بر استفاده از منابع موجود فولاد در کشور تأکید کرده گفت که منابع فولاد افغانستان می‌تواند نیازمندی‌های بازار داخلی را مرفوع سازد.
رئیس‌جمهور هم‌چنان گفت که سرمایه‌گذاری بدون دانش نتیجه بخش نیست و از سرمایه‌گذاران به‌خاطر ادغام دانش و سرمایه گذاری آنان، تشکر کرد.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: داغمه‌جات داخلی که سال‌ها قبل قاچاق می‌شد، از این پس به‌اساس میکانیزم شفاف، فابریکه‌های ذوب آهن از آن استفاده خواهند کرد و براساس هدایت من به وزارت دفاع ملی، تا دو هفتۀ دیگر گزارش کامل دراین زمینه تهیه می‌شود.
رئیس‌جمهور غنی از سرمایه‌گذاران خواست تا در راستای انکشاف معادن آهن همکاری کنند و طرح‌های واضح شان‌ را جهت سرمایه‌گذاری و تقویت این‌بخش ترتیب و ارائه نمایند.
رئیس‌جمهور تأکید کرد که مردم و سکتور خصوصی، نظام می‌خواهند، نظامی که بر اساس قانون استوار باشد، هیچ قدرتی نمی‌تواند مانع پیشرفت ما در راستای رسیدن به‌منافع ملی شود. وی افزود که مردم قربانی داده اند و نتایج آن را که داشتن یک افغانستان مرفه و آباد است، خواهند دید.
رئیس جمهور گفت: ما چند روزی برای خدمتگذاری اینجا هستیم، زیرا اکنون وقت ملک الطوایفی نیست، مردم برای هرکس که رأی بدهند رئیس جمهور میشود و هدف از رئیس جمهورشدن، این نیست که خانی کنید، بلکه هدف خدمت گذاری می باشد.
رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان به‌مسوولین مربوطه هدایت‌داد تا از این‌پس نام وزارت تجارت و صنایع را به “وزارت صنایع و تجارت” تغییر دهند.
دراین مراسم، خان‌محمد وردک رئیس فابریکه خان‌ستیل، ضمن قدردانی از رئیس‌جمهور کشور به‌خاطر حمایت و زمینه‌سازی جهت سرمایه‌گذاری، گفت که فابریکۀ مذکور در سال ۲۰۱۵، جواز فعالیت را به‌دست آورد و با سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیون دالر آغاز به کار کرد.
وی افزود که این فابریکه با معیارهای جهانی و کیفیت بالا روزانه ۲۰۰ تن سیخ تولید می‌کند که نیازمندی‌های بازار افغانستان را مرفوع می‌سازد. وردک علاوه‌نمود که هم اکنون ۵۰۰ تن در فابریکۀ متذکره مصروف کار می‌باشند که غیر مستقیم برای ۱۰۰۰ تن زمینۀ کار فراهم شده است.
رئیس فابریکۀ خان‌ستیل گفت که این فابریکه در سطح منطقه بی‌نظیر می باشد و قبلا به این سطح فابریکه در افغانستان فعالیت نداشته است و تأکید کرد که با حمایت بیشتر حکومت، آن‌ها می‌توانند تولیدات شان را افزایش بخشند و با سرمایه‌گذاری افزون‌تر، زمینۀ اشتغال بیشتر را فراهم نمایند.
هم‌چنان، خان‌جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع، در صحبتی خطاب به رئیس‌جمهور گفت: شهامت، جرئت و حمایت شما به سکتور خصوصی قوت پیشرفت می‌دهد. وی از رئیس‌جمهور به‌خاطر توجه به حل مشکلات سکتور خصوصی تشکر کرد.
وی گفت که با حمایت همه‌جانبۀ شما از سرمایه‌گذاران و سکتور خصوصی، برای ما نسبت به آینده، امیدواری بیشتر پیدا می‌شود و تعهد می‌کنیم که تحت هرشرایط، سرمایه‌گذاری خواهیم کرد. الکوزی تأکید ورزید که سکتور خصوصی و مردم از برنامه‌های حکومت و طرح‌های اقتصادی رئیس‌جمهور حمایت همه‌جانبه می‌نمایند.
معاون اتاق تجارت و صنایع بیان داشت: گام‌های که در عرصۀ تقویت و حمایت از صنعت و تجارت از سوی رئیس‌جمهور برداشته شده‌است، زمینه‌های بهتری را برای سکتور خصوصی فراهم نموده است. وی از دیدگاه رئیس‌جمهور که افغانستان باید از کشور واردکننده به کشور صادرکننده بدل شود، استقبال نمود.
وی خطاب به رئیس‌جمهور کشور گفت که شما از یک جهت برای تأمین امنیت و اصلاحات در وزارت ها و ادارات مصروف هستید و از سوی‌هم، به منظور رفاه اقتصادی و تجارتی کشور تلاش می‌ورزید، ما در کنارتان هستیم و از برنامه‌های شما حمایت می‌نماییم.
الکوزی با تأکید اضافه کرد که چالش‌های سیاسی به هیچ‌عنوان نمی‌تواند برای پیشرفت ما مشکل ایجاد کند، زیرا اکنون مردم می‌دانند که چه کسی برای منافع فردی و چه‌کسی به‌خاطر منافع ملی کار می‌کند.
در این‌مراسم، رئیس فابریکۀ خان‌ستیل، شیرباز کمین‌زاده رئیس اتحادیۀ صنعت کاران و خان‌جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع، به‌منظور قدردانی از توجه و حمایت رئیس‌جمهور نسبت به سکتور خصوصی، تندیسی را به وی اعطا نمودند.

نظر بدهید