خبرهای خارجی

پوتین به پاکستان سفر می کند

سرقنسول فدراسیون روسیه در شهر ‘کراچی’ پاکستان از برنامه ریزی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای سفر به پاکستان خبر داد.
ایرنا به نقل از منابع خبری پاکستان گزارش داد که ‘الکساندر خوزین’ در کنفرانس مطبوعاتی در کلوب خبرنگاران شهر کراچی، همچنین گفت: مسکو تصمیم دارد با هدف تقویت نظام دفاعی پاکستان و پیشبرد جنگ با تروریزم، به این کشور طیاره های جنگی تحویل دهد.
وی با ابراز نگرانی جدی از تهدید داعش در افغانستان افزود: دخالت های آمریکا باعث تشدید تنش ها در بسیاری از کشورها شده و روسیه در این خصوص با پاکستان و برخی از کشورها در ارتباط است.
وی تاکید کرد: رئیس جمهور روسیه قرار است به زودی و با فراهم شدن فضای سازگار، به پاکستان سفر کند.
طبق همین خبر پاکستان به توسعه همه جانبه روابط با رقبای آمریکا داشته درحالی که آمریکایی ها تمایل ندارند پاکستان بیش از این روابط خود را با بیجینگ و مسکو به عنوان اصلی ترین رقبای واشنگتن در عرصه های ستراتیژیک نظامی و اقتصادی جهان، تقویت کند، نزدیک تر شدن اسلام آباد به چین و روسیه، عملا به معنای دورتر شدن آن از واشنگتن تعبیر می شود.
اسلام آباد که به دقت شرایط جاری منطقه و جهان را رصد می کند، سیاست خارجی خود را به گونه ای تنظیم کرده که راه را برای تقویت مناسبات با رقبای آمریکا از جمله روسیه به خوبی هموار کرده و امضای چندین قرارداد بزرگ همکاری های تجاری، اقتصادی و دفاعی پاکستان با روسیه در سال های اخیر، حکایت از رشد همکاری ها و مناسبات اسلام آباد با مسکو را دارد.
امضای قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز از کراچی تا لاهور با روسیه، امضای قرارداد خرید هلیکوپترهای نظامی از روسیه، رفت و آمدهای روز افزون میان اسلام آباد و مسکو در حوزه های سیاسی، دفاعی، نظامی، اقتصادی و برگزاری رزمایش های مشترک نیروهای ارتش روسیه و پاکستان درخاک این کشور به عنوان نخستین مانور مشترک نظامی در تاریخ روابط دو کشور، تنها بخشی از قراردادها و همکاری هایی است که در ماه ها و روزهای اخیر میان اسلام آباد و مسکو شکل گرفته است.
از سوی دیگر چین و روسیه که به دنبال کاهش دادن نفوذ سیاسی و نظامی آمریکا در آسیا هستند، با هدف گسترش روابط با پاکستان به عنوان یکی از متحدان منطقه ای آمریکا، فرش قرمز زیر پای اسلام آباد پهن کرده اند و توافق کرده اند با وجود فضایی نه چندان مساعد در پاکستان، سرمایه گذاری های کلان در این کشور به ویژه در زمینه انرژی انجام دهند.

نظر بدهید