تکنالوژی

مهمترین اکتشافات فضایی در سال ۲۰۱۷

سال ۲۰۱۷ سال شگفت انگیزی از نظر دستاوردهای فضایی بود و طی آن، اکتشافات فضایی مختلفی از برخورد ستاره های نوترونی گرفته تا حضور اولین بازدیدکننده بین ستاره ای در منظومه شمسی صورت گرفت.
به گزارش پایگاه اینترنتی ویرد wired، در سال ۲۰۱۷ میلادی اطلاعات زیادی درباره جهانی که در آن زندگی می کنیم، بدست آوردیم هر چند با برخی لحظات دراماتیک فضایی نیز مانند پایان ماموریت طولانی مدت فضاپیمای کاسینی همراه بود
برخی از مهمترین اکتشافات فضایی این سال به شرح زیر است:
***یک سال باورنکردنی برای امواج گرانشی
جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷ به محققان گروه لیگو (Ligo) تعلق گرفت؛ این محققان موفق به کشف سه نمونه از امواج گرانشی شده اند که از در هم ادغام شدن سیاه چاله ها ناشی می شوند. اولین مورد آنها در فوریه ۲۰۱۶ و دومین مورد در ماه ژوئن ۲۰۱۷ اعلام شد.
محققان سپس در ماه اکتبر از کشف دیگری در زمینه در هم ادغام شدن اما این بار از دو ستاره نوترونی خبر دادند.
محققان همچنین متوجه شدند که پرتو الکترومغناطیس ناشی از این واقعه و انفجارهای اشعه گاما درست چند ثانیه بعد منتشر شدند.
ستاره های نوترونی از جمله عجیب ترین ستاره های جهان هستند. این ستاره ها زمانی تشکیل می شوند که بزرگترین ستاره ها به پایان حیات خود می رسند، سوخت آنها به پایان می رسد و در خود فرو می ریزند. ستاره های نوترونی کوچکترین و پر چگالی ترین ستاره هایی هستند که تولید می شوند به طوری که تنها یک قاشق چایخوری از ماده ستاره نوترونی وزنی به اندازه ‘جیزه’ از اهرام بزرگ مصر دارد.
احتمالا بزرگترین کشف سال ۲۰۱۷ که همانا کشف در هم ادغام شدن امواج گرانشی و پرتو الکترومغناطیس است، آغازگر دوره جدیدی در اختر فیزیک خواهد بود.
***کشف یک اَبَر زمین در فاصله ۴۰ میلیون سال نوری
در آوریل ۲۰۱۷ ، کشف یک سیاره فراخورشیدی در فاصله ۴۰ سال نوری حیرت و تعجب ستاره شناسان را برانگیخت. سیاره فراخورشیدی کشف شده این پتانسیل را دارد که بهترین فرصت را برای یافتن حیات بیگانه در اختیار ستاره شناسان قرار دهد.
این ابر زمین که LHS 1140b نام دارد حدود ۱٫۴ برابر اندازه زمین است اما جرم آن هفت برابر سیاره ماست. این سیاره فراخورشیدی صخره ای است و به دور یک ستاره آرام در همسایگی کهکشانی ما می چرخد.

نظر بدهید