اقتصادی

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور: آمادگی لازم به‌خاطر افتتاح کار پروژۀ تاپی در هرات، گرفته شده‌است

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان، جنرال یلیم بردیوف وزیر دفاع ترکمنستان را که در راس یک هیئت عالی‌رتبۀ آن کشور به کابل آمده‌بود، به‌حضور پذیرفت.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری، وزیر دفاع ترکمنستان از رئیس‌جمهور کشور به‌خاطر فرصت مساعد این ملاقات تشکر کرده، تمنیات نیک قربانقلی بردی‌محمدوف رئیس‌جمهور کشورش را به رئیس‌جمهور غنی تقدیم نمود و از سفرش به افغانستان ابراز خرسندی کرد.
رئیس‌جمهورغنی نیز به وزیر دفاع ترکمنستان و هیئت همراه‌اش خوش‌آمدید گفت و از وی خواست تا تمنیات نیک دولت و مردم افغانستان را به قربانقلی بردی‌محمدوف رئیس‌جمهور ترکمنستان و رهبری آن کشور تقدیم نماید.
وزیر دفاع ترکمنستان که قبلا در ولایت هرات با هیئت افغانستان پیرامون آمادگی‌ افتتاح پروژۀ گاز تاپی دیدار و صحبت نموده‌است، گزارش مفصل را دراین خصوص به رئیس‌جمهور کشور ارائه کرد.
محمداشرف غنی رئیس‌جمهور از تلاش‌های هیئت‌های افغانستان و ترکمنستان در زمینۀ تدابیر افتتاح پروژۀ گاز تاپی در ولایت هرات، قدردانی نموده گفت: ترتیبات لازم جهت افتتاح کار پروژۀ متذکره در هرات گرفته شده، من و مردم افغانستان مشتاق هستیم تا از برادرم قربانقلی بردی‌محمدوف رئیس‌جمهور ترکمنستان در افغانستان پذیرایی و استقبال گرم نماییم.
رئیس‌جمهور کشور تأکید کرد که مسیرهای انتقال پروژۀ تاپی از ولایت هرات و سایر بخش‌های که این لوله، ترانزیت می‌گردد مشخص شده‌است و حکومت افغانستان آمادگی لازم را جهت تطبیق کامل این پروژه روی‌دست دارد.
رئیس‌جمهور غنی ضمن با اهمیت‌دانستن پروژۀ تاپی گفت که افتتاح این پروژه در ولایت هرات، یک گام نهایت بزرگ است و امتداد آن از طریق افغانستان به پاکستان و هند، تغییر قابل ملاحظۀ را در عرصه همکاری‌های منطقه‌یی به‌وجود می‌آورد.
رئیس‌جمهور کشور بیان‌داشت، روی تطبیق پروژۀ انتقال لین برق ۵۰۰ کیلوولت که از ترکمنستان به افغانستان و از این طریق به پاکستان خواهد رسید، بحث‌های مفصل میان دوکشور انجام شده و هم‌زمان با تاپی، حکومت افغانستان آماده‌است تا پروژۀ یادشده و فایبرنوری را نیز تطبیق نماید.
وی افزود که تأمین امنیت سرحدات افغانستان و ترکمنستان از اولویت‌های ما است و دراین عرصه اقدامات همه‌جانبه روی‌دست گرفته شده‌است.
رئیس‌جمهور هم‌چنان گفت: تأمین امنیت خطوط آهن آقینه و تورغندی که دو بندر بزرگ محسوب می‌گردند، نیز در اولویت کار حکومت قرار دارد و از رئیس‌جمهور بردی‌محمدوف تشکر می‌نمایم که در زمینۀ تسریع و تکمیل کار خط آهن ترکمنستان–تورغندی توجه لازم دارد.
رئیس‌جمهور غنی اظهارداشت که ولسوالی‌های قرقین و خم‌آب جوزجان و همچنان ولایت بادغیس از انرژی برق وارداتی ترکمنستان بهره‌مند خواهند شد و به‌خاطر عطف توجه برادر عزیزم قربانقلی بردی‌محمدوف در تطبیق این پروژه‌ها قدردانی می‌نمایم.
رئیس‌جمهور کشور خاطرنشان‌ساخت که افغانستان و ترکمنستان تهداب یک همکاری درازمدت را در عرصه‌های مختلف گذاشته‌اند که این مناسبات هر روز گسترش مزید خواهدیافت.

در مقابل، وزیر دفاع ترکمنستان ضمن قدردانی از حسن نیت رئیس‌جمهور غنی، اطمینان داد که کشورش نیز آمادگی لازم را جهت افتتاح کار پروژۀ گاز تاپی در افغانستان، گرفته‌است. وی گفت که به‌منظور هماهنگی بیشتر دراین زمینه، جلسات منظم هیئت‌های دوجانب تداوم خواهد یافت.

نظر بدهید