خبرهای خارجی

توافق رهبران آمریکا و فرانسه برای مقابله با ایران و حزب الله لبنان

U.S. President Donald Trump (L) and French President Emmanuel Macron shake hands before a working lunch ahead of a NATO Summit in Brussels, Belgium, May 25, 2017. REUTERS/Jonathan Ernst

قصر سفید اعلام کرده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در یک تماس تلفنی در خصوص مقابله با ‘فعالیت‌های منطقه ای بی‌ثبات کننده’ جمهوری اسلامی و گروه حزب الله لبنان توافق کرده اند.
به نقل از بی بی سی ، بنا بر بیانیه قصر سفید، دونالد ترامپ و امانوئل مکرون دیروز درباره اوضاع سوریه و لبنان گفتگو کردند. در این بیانیه آمده است: “هر دو رئیس جمهور درباره ضرورت همکاری با متحدان برای مقابله با فعالیت های بی‌ثبات کننده حزب الله و ایران در منطقه توافق کردند.”
خبر ‘توافق’ رهبران آمریکا و فرانسه پس از آن اعلام شد که سعد حریری، صدراعظم لبنان دو هفته بعد از استعفای غیرمنتظره در عربستان ، به فرانسه سفر و با امانوئل مکرون گفتگو کرد.
سعد حریری سپس گفت که برای شرکت در جشن روز استقلال لبنان که چهارشنبه آینده برگزار خواهد شد، به بیروت باز خواهد گشت.
حریری روز چهارم نوامبر در ریاض، پایتخت عربستان ضمن انتقاد از حکومت ایران و گروه حزب الله لبنان، استعفا داد؛ میشل عون، رئیس جمهور لبنان، که از متحدان حزب الله به شمار می‌رود، هنوز استعفای حریری را نپذیرفته است.
میشل عون مقامات عربستان را متهم کرده است که حریری را بازداشت کرده و تحت فشار قرار داده اند، اتهامی که سعد حریری و عربستان آن را رد کرده‌اند.

نظر بدهید