خبرهای داخلی فرهنگ و هنر

تابلوی لئوناردو داوینچی رکورد جهانی فروش آثار نقاشی را شکست

تابلوی ۵۰۰ ساله‌ “سالوادور موندی” (منجی جهان) در حراج‌خانه کریستی در نیویورک به بهای ۴۵۰ میلیون دلار به فروش رفت. گفته می‌شود که این تابلو از عیسی مسیح آخرین تابلوی شناخته شده از لئوناردو داوینچی است.
مقامات حراج‌خانه کریستی در نیویورک اعلام کردند که این قیمت برای یک اثر هنری در تاریخ حراجی‌های جهان بی‌سابقه است. در ابتدا حدس زده می‌شد که این اثر هنری که بیش از ۵۰۰ سال قدمت دارد، حداکثر تا ۱۰۰ میلیون دلار به فروش رسد.
حراج تابلوی “سالوادور موندی” (منجی جهان) اثر لئوناردو داوینچی، اندیشمند و نقاش ایتالیایی دوره رنسانس، ۲۰ دقیقه طول کشید و سرانجام چکش فروش پایین آمد و این اثر به قیمت ۴۵۰ میلیون دلار به فروش رفت. حراج‌خانه کریستی حاضر نشد نام خریدار این اثر هنری را فاش کند.
گفته می‌شود که لئوناردو داوینچی (۱۴۵۲- ۱۵۱۹) منجی جهان را در سال ۱۵۰۰ میلادی روی چوب چارمغز خلق کرد. آخرین مالک این اثر دیمیتری ریبولولف، کلکسیونر روس و مدیر باشگاه آ.ث.موناکو فرانسه بود، که چهارسال پیش آن را به بهای ۱۲۷.۵ میلیون دلار خریداری کرده بود.
نقاشی منجی جهان که چهره‌نگاری عیسی مسیح، پیامبر مسیحیان است، او را در حالی نشان می‌دهد که دست راست‌اش را بالا گرفته و یک گوی شیشه‌ای نیز در دست چپ دارد.