خبرهای ورزشی

شرایط میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ اعلام شد

فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) شرایط کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ را که برای اولین بار با حضور ۴۸ تیم برگزار می شود، اعلام کرد.
بر اساس رهنمودهای فیفا، آمریکا و کشورهایی که بدنبال کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ هستند، باید تضمین های دولتی در مورد سفر بدون ویزا، معافیت های مالیاتی و مجوزهای کاری برای دست اندرکاران جام جهانی ارائه کنند تا پیشنهاد آنها پذیرفته شود.
آمریکا که خواهان میزبانی مشترک با کانادا و مکزیک است، باید تضمین های دولتی برای پیشنهاد خود ارائه کند.
مراکش در حال حاضر تنها کشوری است که برای کسب میزبانی اعلام آمادگی کرده است. جام جهانی ۲۰۲۶ اولین جامی است که با حضور ۴۸ تیم برگزار می شود.
همچنین این اولین جام جهانی است که ۲۱۱ عضو فیفا در انتخاب آن نقش دارند. میزبانان تورنمنت های قبلی را کمیته اجرایی فیفا انتخاب می کرد.
فیفا خواهان شرایط بدون ویزا یا دستکم فرایندهای بدون تبعیض، معافیت مجوز کار برای دست اندرکاران جام جهانی و معافیت مالیاتی برای نهاد حاکم بر فوتبال جهان و سازمان های وابسته به آن است.
فیفا در گذشته هم معافیت های مشابهی را از متقاضیان میزبانی درخواست کرده است. براساس اصلاحات انجام شده در فرایند پیشنهاد میزبانی، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری کنونی آمریکا باید این معافیت ها را امضا کند.
«سونیل گولاتی» رئیس کمیته پیشنهاد میزبانی مشترک آمریکا، مکزیک و کانادا پیشتر گفته بود که ترامپ از آوردن جام جهانی به آمریکا حمایت می کند. آمریکا در سال ۱۹۹۴ نیز میزبان جام بود.
فیفا بدنبال انتقادهای گسترده در مورد فرایند انتخاب میزبانان جام های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲، معیارهای میزبانی جدیدی را تدوین کرده است.
درخواست رسمی میزبانی باید تا ۱۶ می۲۰۱۸ ارسال شود و فیفا در کنگره ژوئن سال بعد در مورد انتخاب میزبان تصمیم می گیرد.
رهنمودهای جدید فیفا بخشی از اصلاحات این نهاد بعد از بحران فساد مالی ۲۰۱۵ در این سازمان است.