خبرهای خارجی

ترامپ: آمریکا و چین می‌توانند مشکلات جهان را حل کنند

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در طی سفر آسیایی خود با استقبال گرمی در چین روبرو شد. در طی این سفر توافق تجاری کلانی بین دو کشور به امضا رسید. ترامپ گفت که چین و آمریکا می‌توانند مشکلات جهان را حل کنند.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه (۹ نوامبر در جریان سفر آسیایی خود با شی جین‌پینگ، همتای چینی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.
او خواهان همکاری نزدیک‌تر میان دو کشور شد و گفت: «آمریکا و چین می‌توانند مشکلات جهان را حل کنند.» ترامپ در این رابطه به امکان حل مناقشه اتمی با کره‌ی شمالی اشاره کرد.
واشنگتن خواهان افزایش فشار پکن بر کوریای شمالی است. این در حالی است که مقامات چین تصریح کرده‌اند، اقداماتی کافی در این راستا انجام داده‌اند.
در کنار بحران اتمی کوریای شمالی، مناسبات اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور از موضوعات محوری مذاکره میان رهبران چین و آمریکاست.
ترامپ در طی گفت‌وگو با همتای چینی‌اش کسر تجاری میان دو کشور را ناعادلانه خواند. او در عین حال تصریح کرد که انتقادش به معنای شکایت نیست.
به گزارش خبرگزاری آلمان توافق تجاری هنگفتی به ارزش ۲۵۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار میان دو کشور به امضا رسیده است. به این ترتیب به نظر می‌رسد که ناخشنودی ترامپ از کسر تجاری دست کم تا اندازه‌ای برطرف شده باشد.
همچنین اعلام شد که توافقی به ارزش ۴۰ میلیارد دلار میان آمریکا با سه شرکت دولتی چینی بر سر تولید گاز مایع در ایالت آلاسکا به امضا رسیده است.
شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین در رابطه با امضای توافق تجاری میان دو کشور تصریح کرد “گشایش اقتصادی چین یک استراتژی درازمدت است”. او اطمیان داد که چین راه‌های خود را تنگ‌تر نخواهد کرد و درهای خود را نخواهد بست، بلکه بازتر خواهد کرد.
ترامپ روز پنجشنبه همچنین با مقامات بلندپایه‌ی سیاسی و اقتصادی چین دیدار و پنجشنبه‌شب نیز در یک ضیافت رسمی شام شرکت خواهد کرد.
رئیس جمهوری آمریکا در طی سفر آسیایی خود مجموعا از پنج کشور دیدار خواهد کرد. او پیش از چین به جاپان ، کوریای جنوبی سفر کرده بود و پس از پایان سفرش به چین روز جمعه (۱۰ نوامبر / راهی ویتنام و فیلیپین خواهد شد.