صحت

ایران دومین کشور جهان ازنظر شیوع سکته مغزی

ایران پس از اوکراین، بالاترین سطح شیوع به سکته های مغزی را طبق تحقیقات انجام شده در بین کشورهای جهان دارد.
به گزارش ایرنا دکتر کاویان قندهاری، داکتر فوق تخصص سکته مغزی در کانادا در هفته جلوگیری از سکته های مغزی در شهر مشهد گفت شیوع سن ابتلا به سکته مغزی در ایران ۱۰ سال پایین تر از سایر کشورها است، به طوری که اکنون سن ابتلا به این بیماری در ایران حدود ۵۰ سال است، در حالی که سکته های مغزی در سایر کشورها بالاتر از ۶۰ سالگی رخ می دهد.
رئیس بخش سکته مغزی بیمارستان قائم مشهد بیان کرد: افزایش سن، فشار خون بالا، مصرف سیگار، افزایش چربی خون، ابتلا به بیماریهای قلبی، دیابت و استرس بلند از مهم ترین علل ایجاد سکته های مغزی هستند.
دکتر قندهاری با اشاره به اینکه ابتلا به سکته های مغزی در مردان بیشتر از زنان است، افزود: سکته های مغزی سومین علت مرگ و میر و نخستین علت ناتوانی ها در جهان شناخته شده اند.
وی خاطرنشان کرد: موفقیت درمان سکته های مغزی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است و این بیماری جدا از مرگ و میر بلند، ناتوانی و مشکلات اجتماعی و مالی زیادی برای خانواده بیماران در پی دارد.
طبق همین خبر یک کارشناس فوریت های طبی مشهد نیز گفت: توجه به فرصت طلایی مهم ترین نکته در درمان سی.وی.آ (CVA) یا سکته مغزی است، بنابراین بیماران با علائم اختلال در تعادل، اختلال بینایی، اختلال عصبی و اختلال در تکلم باید به سرعت به شفاخانه انتقال داده شوند.
وی ۱۰ فرمان مهم وزارت صحت ایران برای جلوگیری از سکته های مغزی را شامل کنترول فشار خون، کنترل سگرت، پیشگیری از چاقی، اصلاح تغذیه، ترک سیگار، درمان بیماریهای قلبی، دیابت، حذف الکل، کاهش چربی خون و دوری از استرس عنوان کرد.
هفتم ماه عقرب روز جهانی سکته مغزی نام گرفته است.