خبرهای خارجی

صدراعظم اسپانیا پارلمان منطقه کاتالونیا را منحل کرد

epa06292089 Spanish Prime Minister, Mariano Rajoy, delivers his speech during the Senate's extraordinary plenary session on the application of Article 155 of the Spanish Constitution, in Madrid, Spain, 27 October 2017. Rajoy has defended the Government's measures for the establishment of the Article 155 in Catalonia a day after the Catalan President, Carles Puigdemont, confirmed he will not call regional elections. Paralelly, the Catalan Parliament is to continue its plenary session to debate whether to declare an uniteral declaration of independence and the proclamation of a republic in Catalonia. EPA-EFE/CHEMA MOYA

ماریانو راخوی، صدراعظم اسپانیا، در پی کسب مجوز از پارلمان کشورش برای جلوگیری از استقلال کاتالونیا، مجلس نمایندگان کاتالونیا را منحل اعلام کرد و دستور برگزاری انتخابات زودرس در این منطقه داد.
صدراعظم اسپانیا همچنین با استفاده از اختیاراتش حکومت کاتالونیا و مقام‌های آن را رسما برکنار کرد.
بدین ترتیب از نظر دولت اسپانیا کارلس پوجدمون، رهبر حکومت محلی کاتالونیا و کابینه او اکنون اخراج شده محسوب می‌شوند و ممکن است در ادامه تلاش برای به دست گرفتن فدرت در این منطقه، این مقام‌های محلی از سوی بازپرسان و څارنوال های مادرید احضار شوند.
حدود سه هفته پیش با وجود مخالفت حکومت مرکزی اسپانیا و اعزام هزاران مأمور پولیس، همه‌پرسی استقلال در کاتالونیا برگزار شد که ۴۳ درصد واجدان شرایط در آن شرکت کردند و بیش از ۹۰ درصد رأی‌دهندگان به استقلال رأی دادند.
محکمه قانون اساسی اسپانیا همه‌پرسی کاتالونیا را غیرقانونی اعلام کرده و حکومت این کشور هم نتیجه آن را نپذیرفته است.
ماریانو راخوی، صدراعظم اسپانیا در واکنش به تصمیم پارلمان کاتالونیا از اسپانیایی‌ها خواسته که آرامش خود را حفظ کنند. او وعده داده که حکومت قانون را به کاتالونیا را بازگرداند.
کارلس پوجدمون، رهبر حکومت محلی کاتالونیا پیش از این گفته بود روند اعلام استقلال از اسپانیا را به تعویق می‌اندازد تا با مادرید مذاکره کند.
اما حکومت مرکزی گفت تا زمانی که نتیجه همه‌پرسی لغو نشود حاضر به مذاکره با مقام‌های حکومت کاتالونیا نخواهد بود.