تکنالوژی

نیسان آی ام ایکس (Nissan IMX) معرفی شد

مفهوم نیسان آی ام ایکس (Nissan IMX) در نمایشگاه موتر توکیو ۲۰۱۷ معرفی شد. در ادامه با ویژگی‌های این نیسان آشنا می‌شویم.
شرکت موترسازی چاپانی نیسان در خانه مادری خود و در جریان نمایشگاه موتر توکیو از یک موتر مفهومی رونمایی کرد. تکنولوژی موتر، بخش پررنگ این مهفوم که IMX نام دارد، خواهد بود.

در هفته گذشته نیز تیزرها و تصاویری از این مدل مفهومی منتشر شده بود و حالا شرکت نیسان با این مفهوم در توکیو حاضر شده است. IMX از پلتفرم الکتریکی نیسان استفاده کرده و دارای کابینی بزرگ و مرکز ثقل پایین است. نیسان ادعا کرده که مدل آی ام ایکس هندلینگ تند و تیزتری را ارائه خواهد کرد.
مفهوم نیسان آی ام ایکس از دو محرکه الکتریکی نیرو می‌گیرد که یکی روی اکسل عقب و دیگری روی اکسل جلو سوار شده است. این دو محرکه در مجموع قدرت ۴۲۹ اسب بخار و گشتاور ۷۰۰ نیوتن متر را تولید می‌کنند. بتری تعبیه شده برای موتر نیز ظرفیت بالایی دارد و محدوده حرکتی بیشتر از ۶۰۰ کیلومتر را فراهم می‌کند. این رقم حتی از برد حرکتی نسل جدید نیسان لیف نیز بسیار بیشتر است.

نیسان IMX به تکنولوژی پروپایلوت نیسان مجهز شده که اجازه رانندگی کاملا خود ران را می‌دهد. زمانی که راننده این حالت را فعال کند، غربیلک فرمان به صورت خودکار به داخل داشبورد جمع شده و چوکی ها نیز خم می‌شوند. در صورت غیر فعال کردن سیستم رانندگی خودران هم فرمان و چوکی ها به حالت عادی و اولیه خود بازمی‌گردند.

در طراحی نیسان آی ام ایکس از مفاهیم چاپانی ma که حس فضا و زمان و wa که واژه‌ای برای هارمونی است، الهام گرفته شد. این موتر از طراحی اسپورت با شیشه جلوی وسیع، سقف شیشه‌ای و کابین مینی مالیستی بهره می‌برد. تاکنون جزئیات بیشتری در این مورد این مدل مفهومی اعلام نشده و هنوز هم مشخص نیست آیا این موتر وارد خط تولید خواهد شد یا خیر. گفته می‌شود این مدل در صورت تولید شدن به رقیبی برای تسلا مدل ایکس تبدیل خواهد شد.