خبرهای خارجی

درخواست چین از کوریای شمالی و آمریکا برای کاهش تنش ها

با بالا گرفتن جدال لفظی میان رهبران آمریکا و کوریای شمالی و تشدید بحران در شبه جزیره کوریا، وزارت خارجه چین با صدور بیانیه ای از هر دو کشور خواست تنش ها را کاهش دهند.
به نقل ازایرنا، در این بیانیه که خبرگزاری ‘شینهوا’ آن را امروز منتشر کرده آمده است مسایل شبه جزیره کوریا امنیتی است و باید برای حل این چالش ها از گفت و گو و ابزارهای مسالمت آمیز بهره گرفت.
این بیانیه می افزاید که اوضاع منطقه شبه جزیره کوریا بغرنج و حساس است و همه کشورها در این شرایط باید خویشتندار بوده و طرف های مرتبط دست به اقدامی نزنند که شرایط را متشنج تر کند.
بیانیه ادامه می دهد که هر حرکتی در این منطقه باید راهی برای کاستن از تنش ها باشد و در این زمینه همه جوانب باید مسایل امنیتی را مد نظر قرار داده و برای بهبود مناسبات گام بردارند.
وزارت امورخارجه چین راه حل مساله را استفاده از روش های صلح آمیز دانسته و تصریح کرده است که باید با صداقت بار دیگر به میز مذاکرات بازگشت و تلاش نمود تا این بحران خاتمه یابد.
این بیانیه در شرایطی منتشر می شود که دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا گفته است برای حل مساله کوریا شمالی فقط یک گزینه وجود دارد و برخی این اظهارات را به معنای تمرکز آمریکا بر راه حل نظامی برای شبه جزیره کوریا تعبیر کرده اند.
روزنامه ‘مردم’ ارگان حزب حاکم چین نوشته است که دو سوی اصلی این ماجرا کوریای شمالی و آمریکا هستند که باید به هر شکل راه صلح آمیز برای پایان دادن به این بحران پیدا کنند.