صحت

هشدار شیوع آنفلوانزای خوکی در روسیه

رئیس پژوهشکده آنفلوانزای روسیه دیشب گفت: به احتمال زیاد شمار هلاک شدگان در نتیجه ابتلا به بیماری انفلوانزا در زمستان آینده در روسیه در مقایسه با سال گذشته میلادی افزایش یابد.
به نقل ازشبکه خبری روسیا الیوم، «لیودمیلا تسیبلاکووا» رئیس پژوهشکده آنفلوانزای روسیه گفت: ویروس H1N1 (آنفلوانزای خوکی) در سال ۲۰۰۹ منجر به انتشار وبا در نیم کره جنوبی زمین شد.
رئیس پژوهشکده آنفلوانزای خوکی روسیه به دلیل آن که گروه هایی چون زنان باردار، افراد مسن و افراد مبتلا به بیمار های قلبی و عروقی در معرض بیشتر این ویروس قرار دارند، بر ضرورت واکسین شدن این افراد در مقابله با این ویروس تاکید کرد.
ویروس آنفلوانزای خوکی در سال ۲۰۰۹ جان ۲ هزار و ۶۲۷ نفر را در بیش از یکصد و ۴۰ منطقه جهان گرفته بود.
داکتران شهر سن پترزبورگ روسیه پیش بینی می کنند که اولین مورد از ابتلا به این بیماری در این کشور را اواخر سپتامبر آینده ثبت کنند.
آنفلوآنزای خوکی یک بیماری ویروسی است که معمولاً خوک را مبتلا می‌کند امّا هرساله مواردی از ابتلای انسان به این بیماری، به ویژه از راه تماس با این حیوان گزارش می‌شود.
این بیماری در انسان از طریق تماس با فرد مبتلا نیز منتقل می شود و نشانه های آن تب، سرگیجه، خشکی مفصل‌ها، حالت تهوع و در موارد پیشرفته، بیهوشی و مرگ است.
موارد انسانی آنفلوآنزای خوکی ابتدا بیشتر در افرادی رخ می‌داد که در فاصلهٔ نه چندان دوری در نزدیکی خوک‌ها به‌سر می‌برند اما در حال حاضر این ویروس از افراد هم به یکدیگر منتقل می شود.