خبرهای خارجی

وزیر دفاع امریکا: در مورد شمار نظامیان آمریکا در افغانستان هنوز تصمیمی گرفته نشده است

وزیر دفاع ایالات متحده روز سه شنبه گفت پنتاگون همچنان در حال تهیه طرح خود برای جنگ افغانستان است و در مورد این که چه تعداد نیروی نظامی بیشتر به آن کشور اعزام شود هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.
این اظهارات جیم متیس پس از نطق دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا در مورد استراتیژی جدید قصر سفید در جنگ افغانستان و برخی گزارش‌ها از موافقت او با اعزام ۳۹۰۰ نیروی جدید آمریکایی به آن کشور مطرح می‌شود.
رئیس جمهور ایالات متحده امریکا دیروزصبح در یک نطق تلویزیونی بر تعهد واشنگتن به حمایت از نیروهای دولتی افغانستان در برابر تروریزم و گروه‌های افراطی تاکید کرد، اما به جزئیات استراتیژی خود اشاره نکرد.
به گفته وزیر دفاع ریس جمهورترامپ، پیش از هر گونه تصمیم‌گیری در مورد شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان، وی در انتظار طرح جوزف دانفورد ،رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده می‌ماند.
جنگ آمریکا در افغانستان پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ گروه القاعده به مراکزی در نیویارک و واشنگتن آغاز شد و با گذشت ۱۶ سال از آغاز آن، طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا نام گرفته است.
در حال حاضر آمریکا حدود ۸ هزار و ۴۰۰ نیروی نظامی در افغانستان دارد که بیشتر آنها به نیروهای افغان خدمات آموزشی ارائه می‌کنند و همزمان از اردوی این کشور در جنگ با شورشیان و جنگجویان افراطی حمایت می‌کنند.