خبرهای خارجی

.آمریکاشرکت های چینی و روسی را تحریم کرد


وزارت دارایی آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه اشخاص و شرکت‌های چینی و روسی وضع کرده است و می‌گوید “غیرقابل قبول” است که این افراد از طریق تجارت با کوریای شمالی بودجه “برنامه ساخت تسلیحات کشتار جمعی” این کشورا تامین کنند.
دفتر ارزیابی اموال خارجی وزارت دارایی آمریکا (اُفک) روز سه‌شنبه اعلام کرد تحریم‌های جدید ۶ موسسه تجارتی متعلق به چین، یک شرکت روسی و یک شرکت متعلق به کوریای ‌شمالی و دو شرکت مستقر در سنگاپور را هدف قرار داده است.
بنابر گزارش اُفک، تحریم‌های جدید ۶ شخصیت حقیقی که چهار نفر آنها شهروند روسیه و دو نفر دیگر هم شهروندان چین و کوریای ‌شمالی‌اند شامل می‌شود.
آن طور که آمریکا می‌گوید تحریم‌های جدید با هدف تقویت تحریم‌های قبلی و محدودتر کردن روابط تجارتی کوریای شمالی و دسترسی پیونگ‌یانگ به منابع مالی صورت گرفته است.
چین در واکنش سریع به این تصمیم وزارت دارایی آمریکا، از واشنگتن خواسته با رفع تحریم شرکت‌های چینی “فورا از پی اصلاح اشتباهش” برآید.
تحریم‌ها همچنین افراد و موسساتی را هدف گرفته که به کوریای‌شمالی کمک می‌کنند تا بتواند در خارج از این کشور به سیستم‌های مالی و بانکی بین‌المللی از جمله بانک‌ها‌ی آمریکایی دسترسی پیدا کنند.
آن طور که خبرگزاری رویترز گزارش کرده، واشنگتن در پی وضع تحریم‌های جدی‌تر علیه بانک‌ها و موسسات چینی و روسی است اما در حال حاضر آنها را نهایی نکرده چرا که در پی جلب توافق و حمایت روسیه و چین در تصویب قطعنامه‌های جدید در شورای امنیت سازمان ملل متحد است