تکنالوژی

ایده جدید در ساخت ماشین لباسشویی

یک تغییر ساده در طراحی و ساخت ماشین لباسشویی وزن این ماشین را کاهش می‌دهد و باعث کاهش مصرف انرژی و تولید گاز دی اکسید کاربن و حتی کاهش کمردردی می‌شود.
هر ماشین لباسشویی معمولاً حاوی ۲۵ کیلو بتن است که وقتی ماشین با دورزدن تند مشغول آب‌گیری است در جای خود ثابت بماند.
اما اکنون فکر تازه‌ای برای این قطعه بتن شده است، به جای آن یک ظرف پلاستیکی خالی قرار می‌گیرد. به این ترتیب وزن ماشین لباسشویی تا یک سوم کاهش پیدا می‌کند، حمل و نقل و جابجا کردن آن راحت‌تر و ارزان‌تر می‌شود و وقتی ماشین لباسشویی در جای خود مستقر شد ظرف پلاستیکی با آب پر می‌شود تا نقش لنگر را بازی کند.
طراحی تازه نتیجه کار یک شرکت طراحی مهندسی به نام توچی است که در کنار محققان دانشگاه ناتینگهام ترنت بریتانیا در باره ایده‌های نو در تولید وسایل خانه فعالیت می‌کنند.
محققان دانشگاه ناتینگهام ترنت می‌گویند وقتی وزن ماشین لباسشویی کمتر باشد موتر های لاری‌ که آنها را حمل می‌کنند هم وزن کمتری خواهند داشت و به همین دلیل مصرف سوخت و تولید گاز گلخانه‌ای کاهش می‌یابد.
به گفته محققان در بریتانیا سال سه و نیم میلیون ماشین لباسشویی به فروش می‌رسد و اگر این طراحی جدید به شیوه رایج ساخت ماشین لباسشویی تبدیل شود، تولید دی‌اکسید کاربن سالانه ۴۴,۶۲۵ تن کاهش خواهد یافت.
ایده اصلی این ابتکار در واقع متعلق به دانشجوی ۲۲ ساله‌ای به نام دیلن نایت است.