صحت

اثربخشی داروهای افسردگی افزایش می‌یابد

محققان موفق به درک مکانیسمی شدند که اثربخشی و سرعت عمل داروهای افسردگی را افزایش می‌دهد.
به گزارش مدیکال ساینس، برخی از الگوهای فعالیت مغزی می‌تواند منجر به احساسات منفی و تیره و تار شده و باعث ‌شود انگیره، لذت و امید از بین برود. حدود چند دهه است که از داروهایی مانند Prozac یا Zoloft برای بهبود خلق و خو استفاده می‌شود. این داروها و داروهای مشابه از بازجذب سروتونین جلوگیری می‌کنند و اصطلاحا بازدارنده‌های بازجذب سروتونین یا SSRIs نامیده می‌شوند و باعث احساس سر زندگی، امید و نشاط می‌شوند.
این داروها به‌گونه ای ساخته شده‌اند که دسترسی سلول‌های عصبی به سروتونین را افزایش می‌دهند. سروتونین یک ماده شیمیایی است که به مغز کمک می کند احساسات را تنظیم کند.
محققان آمریکایی تحقیقات جدیدی را در رابطه با داروهای SSRIs آغاز کردند و مکانیسم این داروها را توصیف کردند. این مطالعه نشان می‌دهد این داروها چگونه نوع خاصی از سلول‌های عصبی را هدف قرار می‌دهند.
محققان در ادامه بخشی از هیپوکامپ مغز به نام dentate gyrus و سلول‌های عصبی خاصی به نام CCK را مورد بررسی قرار دادند که احتمال می‌رود تحت تاثیر داروهای SSRI قرار بگیرد. سپس با استفاده از روشی به نام Ribosome profiling گیرنده های سروتونین CCK شناسایی شدند.
در ادامه مشخص شد یک گیرنده به نام ۵-HT2A در تاثیر طولانی‌مدت SSRI نقش مهمی دارد.
نتایج این مطالعه در درمان موثر بیماری افسردگی کاربرد دارد. همچنین با استفاده از آن می‌توان عوارض جانبی داروهای افسردگی از جمله تهوع، سرگیجه، افزایش وزن و اختلال عملکرد جنسی را کاهش داد.
حدود ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به افسردگی مبتلا هستند و این اختلال مهمترین عامل ناتوانی در سراسر جهان محسوب می شود.
نتایج این مطالعه در نشریه Neuron منتشر شده است.