تکنالوژی

آیا کار کردن با گوشی حین چارج، باعث بروز مشکل خواهد شد؟

عده ای از کاربران به این عقیده اند زمانی که تلفن همراه‌شان را به چارج می‌زنند، نباید به‌طور هم‌زمان با آن کار کنند.

عده‌ای می‌گویند کار کردن با تلفن که هم‌زمان در حال چارج شدن است باعث ایجاد اثرات منفی بر روی بتری شده و از عمر آن می‌کاهد. عده دیگری بر این عقیده هستند که بتری در این حالت داغ می‌شود و احتمال انفجار و آتش گرفتن بالا خواهد رفت. اما آیا این تفکرات صحیح‌اند و باید به آن‌ها توجه کرد؟

در پاسخ باید به شما بگوییم، تمامی این موارد غلط هستند و هیچ دلیل علمی برای‌شان وجود ندارد. تلفن همراه شما چه با آن کار کنید و چه نه، چارج می‌شود و هیچ مشکلی برای‌تان ایجاد نخواهد کرد.

در واقع روند چارج شدن تلفن در این حالت کندتر خواهد بود؛ چرا که از طرفی دستگاه چارج می‌شود و از طرف دیگر همان چارج به‌سرعت توسط شما مصرف خواهد شد. در این حالت میزان کند بودن عملیات چارج تلفن بستگی به میزان فعالیت شما خواهد داشت.

اگر بخواهیم به این موضوع با دید دیگری نگاه کنیم‌، باید بگوییم تنها زمانی که تلفن همراه‌تان خاموش است، هیچ انرژی توسط تلفن شما مصرف نمی‌شود. در نتیجه حتی زمانی که تلفن خود را در حالت روشن ولی بدون استفاده به چارج زده‌اید، باز همان پردازش و همگام‌سازی داده‌ها در آن انجام می‌گردد. این مصرف انرژی در زمانی که تلفن را به چارج زده‌اید و از آن استفاده نمی‌کنید، با وقتی که در حال کار کردن با تلفن هستید، هیچ تفاوتی نخواهد داشت. کار کردن با تلفن هم‌زمان با زمانی که در حال چارج شدن است، مشکلی در عملکرد بتری تلفن و عمر آن نخواهد داشت و بهتر است آن عقاید قدیمی را کنار بگذارید.

بالا رفتن دما در این حین هم شاید دلیل بر شایعات احتمال منفجر شدن تلفن و آتش گرفتن آن باشد، که البته هیچ‌کدام صحت ندارند. در واقع در این زمان تلفن در حال انجام دادن دو کار به‌طور هم‌زمان بوده و این گرم شدن دستگاه‌، امری کاملا طبیعی است.