خبرهای داخلی

یک افسر پیشین قوماندانی امنیه ارزگان به سه سال حبس محکوم شد

محکمه علنی قوماندان امنیه پیشین ولسوالی سرچینو و سرپرست لوژستیک قوماندانی امنیه ولایت ارزگان در مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه فساد اداری برگزار شد.

به اساس معلومات آمریت خبر رسانی ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری به آژانس باختر: محکمه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه فساد اداری به ریاست شیرآقا منیب، قوماندان امنیه پیشین ولسوالی سرچینو و سرپرست لوژستیک قوماندانی امنیه ولایت ارزگان را به ارتکاب جرم پول‌شویی بر اساس احکام قانون جلوگیری از پول‌شویی و عواید ناشی از جرایم به سه سال حبس و پرداخت یکصد هزار افغانی جریمه نقدی محکوم به مجازات نمود.

قاضی محکمه  گفت که این حکم محکمه قطعی نیست و متهم می‌تواند استیناف‌طلبی کند.

اتهام وارده به افسر پیشین قوماندانی امنیه ارزگان شامل پول‌شویی بیش از 260 هزار دالر امریکایی، 299 هزار روپیه پاکستانی، 3.3 میلیون افغانی و 317.3 گرام طلا می‌باشد. محکمه پول‌ها و زیورات دریافت‌شده از نزد متهم را مصادره‌شده اعلام کرد.

متهم به تاریخ 27 میزان 1395 هنگام سفر از ولایت ارزگان به کابل در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی از سوی پولیس بازداشت شده است.

در محکمه علنی که شمار کثیری از رسانه‌های آزاد و برخی از نماینده‌های نهادهای ناظر نیز حضور داشتند، څارنوال مؤظف صورت دعوا و دلایل‌‌‌اش علیه متهم را مبنی بر اثبات جرم متهم ارائه نمود و در مقابل، وکیل مدافع متهم نیز تلاش کرد با ارائه دلایل و اسناد، اتهام‌های وارده بر موکل‌اش را بی‌اساس ثابت کند.

افزون بر این، در این محکمه مدیر ترافیک ولایت ارزگان نیز بر اساس ادعای متهم که گویا مبلغ 3 میلیون افغانی را از وی به شکل  قرضه دریافت نموده و قصد انتقال آن به کابل را داشته تحت تعقیب عدلی و قضایی اعلام شد.

ایجاد محکمه عدلی و قضایی از اقدامات مؤثر دولت در مبارزه با فساد بوده است. گزارش تازه سازمان شفافیت بین‌المللی، نشاندهنده مؤثریت اقدامات دولت در مبارزه با فساد است که تغییر مثبت جایگاه افغانستان از رتبه سومین کشور درگیر فساد به هشتم را نشان می‌دهد. طی پنج سال گذشته افغانستان بالاترین امتیاز را در این گزارش از آن خود نموده است