صحت

نظارت بر آلودگی هوا در چین با ماهواره

برای اولین بار چین شبکه ای را ایجاد کرده است که بر اساس آن می توان از داده های ماهواره ای و لیزری برای شناسایی و نظارت بر آلودگی هوا استفاده کرد
شدت آلودگی هوا بخصوص در پایان سال گذشته میلادی در بیش از 23 شهر چین از جمله پایتخت این کشور به حدی بالا بود که باعث شد مسئولان و دست اندرکاران شهرهای یاد شده وضعیت هشدار قرمز صادر کنند.
حال به همین منظور شبکه ای ایجاد شده است که در حال حاضر در پکن از آن استفاده می شود و توسط ماهواره ها و رادارهای لیزری که روی سکوهای زمینی نصب شده اند بر آلودگی هوا در این شهر و مناطق اطراف نظارت می شود.
مناطق پیرامونی شهر پکن که بیش از ۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد شامل استان «خه بی» و شهر «تیان جین» از جمله آلوده ترین نواحی کشور محسوب می شود.
این شبکه در شرایطی ایجاد می شود که دستکم با شروع سال جاری میلادی مسئولان شهر پکن از سرمایه گذاری یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری برای کاهش آلودگی خبر داده اند.
شهر پکن زمستان های خشک و کم بارانی دارد و بندرت در آن برف می بارد و به همین سبب در این فصل آلودگی بسیاری این شهر و نواحی اطراف آن را در بر می گیرد.
شبکه ایجاد شده در واقع دارای سامانه های کنترل از راه دور است و با استفاده از ماهواره ها و سامانه های لیزری آن می توان آلودگی را در اطراف پایتخت ردیابی کرد.
روزنامه علوم و فنون چین روز جمعه در گزارشی اعلام کرد که این کشور حالا دارای شبکه کنترل از راه دور و سامانه های نظارتی آب و هوایی است که به بیشتر ماهواره های کشور مرتبط شده است.
این سامانه ها و شبکه ماهواره ای و لیزری پس از آن به کار گرفته می شود که چین سال جدید میلادی (۲۰۱۷) را با بدترین آلودگی پنج سال گذشته آغاز کرد.