ورزش

کرکت

کریکت ورزشی است که با چوب و توپ در یک زمین چمن بیضوی شکل بین دو تیم 11نفری بازی می شود.در مرکز زمین کریکت یک محوطه ی خاکی به طول 22یارد (20.12متر)وجود دارد به این قسمت «پیج» گفته می شود.و به دو خط سفید کریزمی گویند. چوب بازی «ویکت» نام دارد.توپ کریکت به اندازه ی مشت می باشد و سطح آن از چرم و مرکز آن از چوب پنبه پر شده است.کریکت دربیش از صد کشور بازی می شود.
این رشته ورزشی پر طرفدارترین ورزش کشورهای هند، پاکستان، بنگلادیش و سریلانکا است و در انگلیس، ولز، استرالیا، کنیا، زیمباوه، نپال، نیوزیلند، افریقای جنوبی و… وجود دارد.
مسابقات و دوره های آموزشی کریکت توسط انجمن بین المللی کریکت ICC برگزار می شود. انجمن بین المللی کریکت، جام جهانی کریکت و همچنین تورنمنت های بین المللی کریکت را نیز برگزار میکند.جام جهانی کریکت از سال 1975هر 4 سال یکبار برگزار می شود.

نحوه بازی کریکت:

کریکت یک بازی گروهی در فضای باز می باشد که بین دو تیم ۱۱ نفری بر روی زمین چمن به صورت گرد که یک مستطیل خاکی همواره به طول 22 یارد (20.12متر) که در مرکز زمین واقع شده است بازی می کنند.ویکت شامل سه عدد چوب به ارتفاع 71 سانتی متر و با فاصله ی 6 سانتی متر از هم قرار دارند روی زمین کوبیده شده اند .
تیم مهاجم برای زدن توپ 2 نفراز بازیکنان خود را داخل زمین می فرستد که آنها می بایست توپ را زده وطول مستطیل خاکی را طی کنند و یا با زدن توپ به خارج از محدوده ی زمین امتیاز به دست آورند پس از اوت شدن 10 نفر از مهاجم تیم ها جابجا می شوند .

نحوه اوت شدن:

برخورد توپ با ویکت

برخورد توپ با ویکت

قرار گرفتن پای مهاجم ما بین توپ وویکت

قرار گرفتن پای مهاجم ما بین توپ وویکت

استمپ کردن

استمپ کردن

برخورد بازیکنان تیم مهاجم با ویکت

برخورد بازیکنان تیم مهاجم با ویکت

توپ گیری روی هوا توسط مدافع

توپ گیری روی هوا توسط مدافع

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تعریف مهارتهای خاص کریکت:

 

Batsman) 1.بتسمن)

در هر تیم دو نفر با چوب جلوی ویکت ها می ایستد تا به توپ پرتاب شده توسط بازیکنان تیم مقابل ضربه بزنند به افرادی که با چوب به توپ ضربه می زنند ،بتمن می گویند.

بتسمن

بتسمن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Baller) 2.باولر)

به افرادی که توپ را پرتاب می کنند باولر می گویند.هر باولر به تعداد هاورهای تعیین شده یعنی اگر 50 هاور باشند،حق پرتاب 10 هاور را دارد .و برای 50هاور 5 باولر می باشند. (به 6 توپ پرتابی یک هاور می‌گویند)

 Baller/باولر

Baller/باولر

 

 

 

 

 

 

 

 

Fielding)3.فلدینگ)

فلدینگ شامل دو قسمت می باشد:

Catching) 1.کیچینگ)

دور پیچ افرادی از تیمی که باید توپ را پرتاب کنند برای گرفتن توپ های ضربه خورده می ایستند، را کیچینگ می گویند یعنی توپ را باید قبل از برخورد به زمین مهار کنند که باعث اوت بتمن می شود.

Catching/کیچینگ

Catching/کیچینگ

Ground Fielding) 2.گروند فلدینگ)

افرادی که توپ های زمینی را مهار می کنند، گروند فلدینگ می گویند.اگر این افراد توپ گرفته شده قبل از اینکه بتمن امتیازی کسب کند و در محل تعیین شده نباشد و توپ  به ویکت ها برخورد کند  بتمن حذف می گردد.

گروند فلدینگ

گروند فلدینگ

 

 

 

 

 

 

 

Wicket Keeper)4.ویکت کیپر)

کسی است که پشت بتمن به عنوان دروازه بان بازی کریکت ایستاده است. که مهم ترین نقش بازی را برعهده دارد.

وکت کیپر

وکت کیپر

 

 

 

 

 

 

 

 

5 روش توپ گیری توسط کاسه ساختن دست

یکی از مهم ترین مهارتهای کریکت می باشد که همه ی بازیکنان از آن استفاده می کنند .

دو تکنیک پر طرفدار برای گرفتن توپ وجود دارد. یک آن است که دو دست مانند عکس زیر طوری قرار بگیرند که دو انگشت کوچک روی هم قرار بگیرند واین کار بدین علت است که وقتی توپ نزدیک می شود دو دست جدا نشوند .

d93cc266769710604be712985329-grande

روشی دیگر فقط کافی است نوک انگشت کوچک با هم در تماس باشند . شما می توانید از روش دیگری استفاده کنید ولی باید مطمئن باشید که کاسه  بزرگی  را با دست خود ایجاد کرده اید .مانند روش قبل ،این کار به چند دلیل مناسب می باشد توپ به کف دست شما برخورد کند ،که عکس العمل دست شما بستن است یعنی با این عمل توپ گرفته شده از دست شما خارج نمی شود .

در تمرین کیچینگ توصیه بر این است که روزانه با صد بار تمرین مهارت گرفتن توپ را به حداکثر برسانید.

خطا های ورزش کریکت

مهم ترین خطا ها عبارتند از :

Wide Ball)1.واید باول)

در سمت بتمن دو خط عرضی وجود دارد .اگر باولر توپ را از این دو خط به بیرون پرتاب کند خطا محسوب می شود .

Wide ball

Wide ball

No Ball)2.نو باول)

به خطایی گفته می شود که اگر باولر از خطی که تعیین کننده پرتاب توپ است جلوتر از آن پرتاب کند خطا محسوب می شود ،که به این خطا نو باول

No Ball

No Ball

می گویند

و همچنین لازم به ذکر است علاوه بر اینکه 1 امتیاز بتمن کسب میکند و نیز اگر باولر با پرتاب توپ دومی که باعث حذف بتمن شود ،بتمن حذف نمی شود زیرا با خطایی که باولر مرتکب شده جبران می شود.

خطاهای دیگری نیز وجود دارند اعم از :

  • اگر توپ بالا تراز شانه پرتاب شود (باونس باول).
  • اگر توپ به طور مستقیم (قبل از برخورد به زمین )به شکم برخورد کند.
  • اگر یکی از بتمن ها پس از کسب امتیاز بدون اطلاع به داور از طرف دیگری بیتینگ کند خطا
  • محسوب می شود.