خبرهای خارجی

کانادا ۸ میلیون دالر به زندانی سابق گوآنتانامو غرامت می‌دهد

دولت فدرال کانادا تایید کرده که به عمر خضر، شهروند این کشور که سال‌ها در بازداشتگاه گوآتتانامو زندانی بود ۸ میلیون دالر غرامت بپردازد.
دولت فدرال آمریکا همچنین بابت عملکردی که حکومت این کشور در بازداشت، بازجویی و محاکمه خضر داشته و آسیب‌هایی که در پی آن به او وارد شده عذرخواهی کرده است.
عمر خضر، ۳۰ ساله و متولد کانادا، در سال ۲۰۰۲ و هنگامی که تنها ۱۵ سال داشت در افغانستان بازداشت شد و پس از انتقال به گوانتانامو، یک دهه از عمر خود را در آنجا سپری کرد.
او در سال ۲۰۱۰ از سوی محکمه نظامی آمریکا به کشتن کریستوفر اسپیر ، یک ضابط امریکايی محکوم شد.
با وجود این که میزان غرامت پرداخت شده به عمر خضر به طور گسترده‌ای به رسانه‌ها درز کرده و و علنی شده است اما دولت لیبرال کانادا از انتشار رسمی آن خودداری کرده است؛ در شکواییه اولیه خضر به علت آنچه “نقض حقوق او به عنوان یک شهروند کانادایی” عنوان شده بود، درخواست ۲۰ میلیون دالر غرامت کرده بود.
عمر خضر جوانترین زندانی گوآنتانامو بود و به همین علت هم در کانون مخالفت‌های جهانی با بازداشتگاه نظامی گوآنتانامو آمریکا در خاک کیوبا قرار گرفته بود.
او در سال ۲۰۰۲ در پنج مورد از اتهام‌هایش گناهکار شناخته شده بود؛ از جمله پرتاب بمب دستی که به مرگ اسپیر منجر شده بود.
عمر احمد خضر، در سپتامبر سال ۲۰۱۲ در پی توافقی که میان آمریکا و کانادا حاصل شد، برای گذراندن مابقی دوران محکومیتش به زادگاهش کانادا فرستاده شد.
او که دوران حبسش در گوآنتانامو با برسرکار آمدن و کنار رفتن سه دولت محافظه‌کار و لیبرال در کانادا همراه شد توانسته دو بار محکمه عالی این کشور را مجاب کند که به نفع او و علیه مقام‌های دولتی رای صادر کند.

نظر بدهید