اقتصادی

چندین پروژه زراعتی در ولایت بامیان افتتاح گردید


اسد الله ضمیر وزیر زراعت، آبیاری و مالداری با جمعی از دیپلومات های کشورهای خارجی و مقامات دولتی در سفری به ولایت بامیان چندین پروژه زراعتی را افتتاح کرد.
به گزارش آژانس باختر،همچنان فعالیت های که در سال گذشته انجام شده و پروژه های را که قرار است امسال در ولایت بامیان عملی گردد افتتاح کرد.
وزارت زراعت در بخش آبیاری در سال گذشته توانسته است کار پروژه سربند قریه تابه خانه در ولسوالی یکاولنگ، پروژه سربند شش پل درمرکز بامیان، حوض سیاه دره نور در یکاولنگ، حوض آبیاری سرخوشک در ولسوالی شیبر را تکمیل نماید، که در نتیجه این فعالیت ها ۱۲۷۵ جریب زمین زراعتی آبیاری شده و حدود ۴۰۰ خانواده از آن مستفید گردیده اند.
در کنار آن ۱۲ ذخیره کوچک آبی هرکدام به ظرفیت ۵۰۰۰ مترمکعب آب ایجاد شد، سه حلقه چاه آب عمیق حفر، ۵ دستگاه واترپمپ آفتابی توزیع و نصب گردیده است. امسال در پلان است تا پروژه سربند دهن زرد بیتاب درولسوالی پنجاب، سربند و کانال دوآبه در ولسوالی ورس، حوض خشک و پروژه محافظه کانال در ولسوالی یکاولنگ تطبیق گردد و کار تحکیم کانال سنگ نوشته در ولسوالی ورس تکمیل گردد . در نتیجه تطبیق این پروژه ها نزدیک به ۲۱۰۰ جریب زمین آبیاری میگردد و حدود ۷۹۰ خانواده مستفید میگردند. امسال همچنان در نظر است ۱۴ ذخیره کوچک آبی با سهم ۵۰ درصد دهقانان، ۳ بند کوچک کنترولی برای مدیریت آب با سهم ۲۵درصد دهقانان، ۳ ذخیره گاه خاکی آب با سهم ۲۵درصد دهقانان، و توزیع ونصب ۳ دستگاه واترپمپ آفتابی با سهم ۳۵درصد دهقانان از سوی وزارت زراعت عملی گردد.
اعطاء ۱۵٫۲ میلیون افغانی قرضه به دهقانان زن در ولایت بامیان بخش دیگری از فعالیت ها میباشد که درجریان سال گذشته وزارت زراعت قادرشده است ۶۰۵ ذخیره خانه انفرادی کچالو ( هرکدام به ظرفیت ۲۰ متریک تن) و ۱۸ ذخیره خانه کو پراتیفی ( ۶۰ متریک تن ) احداث نماید. امسال نیز۱۹۰ ذخیره خانه جدید و۴ قطعه نمایشی کچالو ایجاد و در این سفر افتتاح گردید. درکنار آن در این سفر تاسیسات فارم تحقیقاتی ملا غلام که سال گذشته کار باز سازی آن آغاز شده بود به بهره برداری سپرده شد . این فارم که در مساحت ۳۳ جریب زمین احداث شده- در آن انواع تحقیقات به خصوص تحقیق د رمورد غله و گندم صورت میگیرد فارم تحقیقاتی ملا غلام به هزینه مجموعی بیش از ۱۹٫۳ میلیون افغانی از طریق پروژه AAIP وزارت زراعت باز سازی گردیده است.
همچنان یک مرکز برای سیاحان که از پارک ملی بند امیر دیدن می کنند ایجاد گردیده است که این ساحه نیز در جریان همین سفر افتتاح گردید. در کنار آن سنگ تهداب سربند کانال قریه قلندریان در ولسوالی یکاولنگ گذاشته شد که با تکمیل کار این سربند ۵۰ جریب زمین تحت پوشش آبیاری قرار خواهد گرفت و ۱۰۰ خانواده ازآن مستفید میگردند.

 

نظر بدهید