تکنالوژی

پیش بینی لغزش زمین به کمک ماهواره

گروهی از محققان چینی و بریتانوی همکاری مشترک بر روی طرحی را آغاز کرده اند که با استفاده از ماهواره می توان لغزش‌های خطرناک زمین را قبل از وقوع شناسایی کرد.
این طرح بخصوص زمانی مورد توجه قرار گرفت که تجزیه و تحلیل داده های ماهواره ای ثابت کرد که در لغزش اخیر زمین در چین تحرکاتی از پیش رخ داده است.
لغزش اخیر زمین در ولایت «سیچوان» در جنوب غرب چین ۱۰ کشته و ۷۳ ناپدید برجای گذاشته که تاکنون هیچ اطلاعی از مفقودان بدست نیامده است.
تیم تحقیقاتی چین در گزارش خود که تارنمای «یی سی» روز شنبه منتشر کرد آورده است که تحلیل داده ها ثابت می کند که در شش ماه گذشته در این منطقه جابجایی های رخ داده و احتمال رانش زمین وجود داشته است.
این تیم می افزاید که بر اساس تصاویر دریافتی از ماهواره، ۱۰ مورد دیگر لغزش زمین را از پیش شناسایی کرده و مراتب را به اطلاع مسوولان رسانده است.
در جریان زلزله های بسیار شدید و لغزش های فراوان زمین در ولایت سیچوان چین در سال ۲۰۰۸ میلادی بیش از ۷۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند.
آمار نشان می دهد که بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ میلادی نزدیک به ۲۰ هزار نفر بر اثر این پدیده طبیعی و به دنبال بارش باران در دورترین نقاط جهان جان باخته اند.

نظر بدهید