خبرهای خارجی

سخنانان خنده آور دیپلومات پاکستانی

سفير پاكستان در امريكا روز چهارشنبه در كنفرانس چشم انداز استراتیژى منطقه یی امريكا در شوراى اتلانتيك در واشنگتن اتهام موجودیت پناهگاه هاى هراس افگنان را در كشورش مربوط به گذشته دانسته و ادعا کرده است که ملا عمر، رهبر پیشین طالبان هرگز در پاکستان نبوده است.
اعزاز احمد چودری سفیر پاکستان در امریکا زمانی که در واشنگتن چندین بار در مورد وجود نداشتن پناهگاه های امن در پاکستان سخن گفت، مورد تمسخر و خنده های حاضرین قرار گرفت.
این دیپلمات پاکستانی زمانی که در باره پناهگاه های تروریست ها در پاکستان صحبت می کرد، مورد تمسخر شنوندگانش قرار گرفت.
احمد چودری سفیر پاکستان در امریکا گفت ” هیچ پایگاه امن تروریست ها در پاکستان موجود نمی باشد و ملا عمر رهبر طالبان هرگز افغانستان را ترک نکرده است”.
او این سخنان را چندین بار تکرار کرد و در همین لحظه بود که شنوندگان با خنده بلند او را به تمسخر گرفتند.
این سخنان را سفیر پاکستان در حالی می زند که رهبران طالبان یکی پس از دیگری در پاکستان می میرند و یا به قتل می رسند.
او همچنین گفته بود، اگر پاکستان از پشتیبانی تروریست ها دست بر ندارد، امریکا در قبال پاکستان سیاست خود را تغییر خواهد داد.
اين ادعای سفیر پاکستان که در پاسخ به پرسش خبرنگار آریانا نیوز صورت گرفت، با خنده های شرکت کنندگان و پاسخ تند زلمى خليلزاد عضو حزب جمهوری خواهان روبرو شد.
خلیلزاد میگوید، شواهد فراوانى وجود دارد که پناهگاه های امن دهشت افگنان در پاکستان است و دولت پاکستان از آنها حمایت میکند.
اما چودری میگوید، “جاى تاسف است كه دولت افغانستان، پاكستان را مسئول مشكلات داخلى مى داند و طالبان و حقانى دوستان ما نيستند، ما نايبى داریم.”
در همین حال زلمی خليلزاد میگوید که آنان میدانند رهبرى طالبان، شوراى كويته و شبكۀ حقانى در پاكستان است و خطوط لوژستیکی، تداركاتى و آموزشی آنها به اعماق پاكستان میرسد.
خلیلزاد میگوید، “واقعيت غير از اين است، ما شواهد قاطعى از حضور ملا عمر در پاكستان داشتیم .”
او تاکید کرده است که مشکلات افغانستان را با دونالد ترامپ در میان میگذارد.
از سوی هم اشلی تلیس، سفیر سابق امریکا در پاکستان میگوید شواهد فراوانی وجود دارد که نشان میدهد در زمان عملیات نظامی علیه شبکه حقانی، این شبکه به محل امن تری در پاکستان منتقل شدند.
با این حال مایک پنس، معاون رییس جمهور امریکا میگوید، “ناتو به ایفای نقش برجسته برای تجهیز دولت و مردم افغانستان در مقابله با تهدید هراس افگنی ادامه میدهد، حملۀ وحشتناک کشتار جمعی هفته گذشته در کابل بر اهمیت ماموریت ما تاکید ورزید.”
اتهام موجودیت پایگاه های امن هراس افگنان در پاکستان تنها از سوی دولت
افغانستان نه، بلکه بارها از سوی اعضای کانگرس، سنای امریکا و متحدان اروپایی امریکا در ماموریت افغانستان به اسلام آباد وارد شده است.

نظر بدهید