خبرهای خارجی

آمریکا به امارات متحده عربی سیستم دفاع ضد موشکی می‌فروشد

آمریکا شبکه دفاع ضد موشکی به امارات متحده عربی می‌فروشد.
پنتاگون – وزارت دفاع آمریکا – در اطلاعیه‌ای گفته است که وزارت امور خارجه این کشور فروش شبکه دفاع ضد موشکی پاتریوت به امارات متحده عربی را تصویب کرده است.
براساس این اطلاعیه، قراردادی که مورد تصویب قرار گرفته شامل فروش و استقرار شصت واحد ردیاب پاترویوت ساخت شرکت لاکهید مارتین و یکصد موشک ساخت شرکت ریتئون است که دولت امارات متحده عربی درخواست خرید آن را تسلیم دولت آمریکا کرده بود. ارزش این قرارداد به ۲ میلیارد دلار می‌رسد.
در اطلاعیه وزارت دفاع آمده است که “قراردادی که تصویب شده به سیاست خارجی و امنیت ایالات متحده کمک خواهد کرد زیرا باعث ارتقاء سطح امنیت یکی از متحدان مهم آمریکا خواهد شد که نیرویی برای ثبات سیاسی و پیشرفت اقتصادی در منطقه خاورمیانه بوده و همچنان هست.”
ایالات متحده برای فروش تسلیحات به کشورهای دیگر ضوابطی را منظور کرده است که عدم تعارض سیاست خارجی و دفاعی دو کشور و قابل قبول بودن شرایط داخلی کشور خریدار از لحاظ معیارهای مورد نظر ایالات متحده از جمله آنهاست.
امارات متحده عربی بودجه نظامی خود را از کمتر از ۱۰ میلیارد دالردر سال ۲۰۰۵ به ۲۲ میلیارد دالردر سال ۲۰۱۴ افزایش داده و آمریکا تامین کننده اصلی تسلیحات امارات عربی متحده بوده است. خریدهای امارات از آمریکا از جمله شامل سه اسکادران جت های پیشرفته اف-۱۶ می‌شود.