صحت

آفتاب و خطر ابتلا به ملانوم/برای تامین ویتامین D در معرض آفتاب شدید قرار نگیرید

اینکه ویتامین D مورد نیاز بیشتر از طریق مصرف رژیم غذایی کامل تامین می شود، نور شدید خورشید احتمال ابتلا به سرطان پوست (ملانوم) را افزایش می دهد بنابراین نباید برای تامین این ویتامین بدن را در معرض تابش شدید آفتاب قرار داد.
اگر سطح پوست کف دست ها روزانه حدود ۱۵ دقیقه در معرض تابش نور خورشید قرار گیرد، می تواند ویتامین D مورد نیاز بدن را تامین کند و دیگر نیازی نیست تمام بدن در معرض تابش شدید آفتاب قرار گیرد.
تابش شدید آفتاب از عوامل اصلی بروز عوارض پوستی مانند پیری زودرس پوست، ایجاد لک ها و سرطان های پوست همچون ملانوما به شمار می رود.
ملانوما از خطرناک ترین نوع سرطان ها دانست که ارتباط مستقیم با تابش نور شدید خورشید و آفتاب سوختگی دارد: با این حال بیشترین مرگ و میر ناشی از سرطان های پوست در اثر ابتلا به این سرطان رخ می دهد.
مردان بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا می شوند؛ ملانوما به ترتیب پنجمین و ششمین سرطان شایع در مردان و زنان است.
میزان شیوع این بیماری را بیش از سه میلیون نفر در دنیا می باشد که سالانه حدود ۲۳ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر به تعداد مبتلایان این بیماری افزوده می شود.
۲ درصد مردم در طول زندگی ممکن است به ملانوما مبتلا شوند و امکان ابتلای سفیدپوستان ۲۰ برابر بیشتر از سیاه پوستان است.
علایم ملانوم . سرطان ملانوم معمولا با علائمی شبیه خال پوستی با ظاهری غیرطبیعی که سطح آن به سرعت افزایش می یابد نمایان می شود و گاهی نیز خال های قدیمی سرطانی می شوند که با تغییر رنگ آنها می توان آن را تشخیص داد.
در مراحل بعدی ملانوم با نشانه هایی مانند خارش، خونریزی و درد همراه است که افراد با مشاهده این نشانه ها باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنند.

نظر بدهید